Op maat gemaakte armaturen na lichtadvies voor vernieuwd Isala ziekenhuis

Door Technische Unie
2 augustus 2024
Technische Unie

In een ziekenhuis is de keuze voor de juiste verlichting extra belangrijk. De tijdelijke bewoners moeten zich zo veel mogelijk thuis voelen om hun herstel te bevorderen. In het Isala ziekenhuis in Zwolle is de verlichting toe aan vervanging. BAM en Technische Unie verzorgen het vervangingstraject. Maatwerkarmaturen en de juiste lichtkleur maken er deel van uit.

Na 12 jaar toe aan vervanging

Ferry Brouwer, technisch adviseur Gebouwbeheer bij Isala: “Het gebouw van het Isala-ziekenhuis is in 2012 opgeleverd. Na 12 jaar dienst zijn er grote onderdelen die vervangen moeten worden, waaronder de verlichting. Dan hebben we het over ongeveer 3.000 armaturen. Daarbij zijn onze grootste wensen een lange levensduur van nieuwe armaturen, onderhoudsvrij, een flinke energiebesparing en een zo duurzaam mogelijk vervangingsproject.”

100.000 branduren

Ferdinand du Buy, projectleider service en onderhoud bij BAM: “Tijdens gesprekken met Technische Unie werd door de vertegenwoordiger een lichtadviseur betrokken. Zodoende is Bianca Binnema binnengehaald bij dit project. Zij heeft onderzocht welk merk verlichting het beste aansloot op onze wensen.”

Bianca Binnema, lichtadviseur bij Technische Unie: “Op basis van een lichtberekening, 12464-1 normering, lichtplan en het plan van eisen van Isala heb ik drie merken aangedragen die konden voldoen aan de wensen. Daaruit heeft Isala uiteindelijk gekozen dat Trilux het beste bij hen past. Trilux heeft uiteraard de juiste kleur en lichtsterkte, maar hun nieuwe armaturen zijn ook eenvoudig passend te maken op het bestaande KNX-systeem. En met 100.000 branduren voldoen zij ook aan de gewenste levensduur.

Branduren

Daarnaast heeft Trilux twee opties om te voldoen aan de bestaande gatmaten van de downlights. Daarmee worden ook de plafondplaten behouden. Optie 1 is de renovatiering voor het snel leveren en optie 2 is een geheel nieuw matrijs voor volledig op maat gemaakte armaturen. Een compleet aanbod om de verlichting duurzaam en efficiënt te vervangen.”

Het voelt als thuiskomen

Ferdinand du Buy: “De eerste keer dat Bianca bij ons aan tafel kwam gaf ze aan dat de oude lichtkleur haar een onbehaaglijk gevoel gaf. We gebruikte lichtkleur 84, ook wel 4.000 Kelvin. Op haar advies zijn we naar 3.000 Kelvin overgestapt. En als je nu naar het resultaat kijkt is dat echt een enorme verbetering. Het voelt gewoon alsof je thuiskomt.”

“De kleuren van het gebouw kwamen voorheen niet overeen met de verlichting. En dat doet het nu wel.” voegt Ferry eraan toe.

Met de juiste lichtkleur komt alles tot zijn recht

Bianca Binnema: “Veel mensen gaan natuurlijk met spanning naar het ziekenhuis. Die zitten al met klotsende oksels in de wachtruimtes voor de gesprekken die ze moeten gaan voeren met doctoren. Daarom is het belangrijk om vooral in die ruimtes bezoekers een zo prettig mogelijk gevoel te geven. Aankleding is daarbij belangrijk en met de juiste lichtkleur komt dat nóg beter tot zijn recht. Daarom is er heel bewust gekozen voor 3.000 Kelvin.”

Deel 2: Het installatietraject

Benieuwd hoe de nieuwe verlichting efficiënt geïnstalleerd is zonder dat bezoekers en patiënten daar last van hadden?

Lichtadvies voor uw project?

Volledig merkonafhankelijk lichtadvies voor uw project? Neem contact op met één van de lichtadviseurs van Technische Unie. Zij helpen u graag op alle facetten van verlichting.

Op zoek naar een ander soort of type verlichting?

Om de keuze te vereenvoudigen hebben we verlichting opgedeeld in 7 categorieën in een handig overzicht. 

meer over...